2012. december 22., szombat

Töltött alma

A havi ételosztásokra a főzéshez való zöldségeket a nagybani piacon szoktam beszerezni. A legutóbb most kedden voltam és az egyik importőrnél jó nagy darab almákra bukkantam. Szerelem volt ez első látásra, így saját felhasználásra vettem is egy pirosat s egy zöldet. Hogy mihez kezdek velük akkor még rejtély volt, de az alma méretéből adódóan biztos nem fogom feldarabolni, inkább megtöltöm.

Mivel készülődöm már az ünnepi lakomákhoz a fenti eseményt félre téve a fórum melletti piact is meglátogattam. Vettem vagy 8 liter tejet, diót, hajdinát, paradicsomot, savanyú káposztát. A tejnek egy részéből joghurt lesz, más részéből házisajt, de sima tejnek is hagyok belőle.

Szóval felforraltam  a tejnek azon részét, amiből panírt, házisajtot akarok csinálni, majd amikor elkezdett forrni kicsapattam citromlével. Forráspontnál leveszem a lángot takarékra s öntöm bele a citromlevet, addig amíg sárgás színű nem lesz a savó. Ezután kizárom s 10 perc pihentetés után szűrő segítségével kiszedem belőle a nyers panírt. A java részét konyharuhába tettem, jól bebugyoláltam és egy edényt tettem rá, hogy a súlya kipréselje a sajtból a felesleges savót. Egy másfél decinyi préseletlen sajtot viszont félretettem az almához.

Két evőkanál olvasztott vajat tettem egy edénybe és takarék lángra tettem. Beletettem egy fahéjrudat, egy babérlevelet és egy pici reszelt gyömbért. Amikor picit megpirult a babérlevél durvára tört diót tettem bele, pirítottam pár percig majd egy evőkanál cukrot és szegfűszegport tettem hozzá. Amikor elolvadt a cukor egy evőkanál citromlevet locsoltam rá, beletettem a sajtot is és kioltottam a lángot.

Az alma "sapkáját" levágtam. Egy kanállal kiszedtem a csumáját, majd vájatot vágtam az almába, de azért egy jó fél centi vastag maradt az alma fala. Ebbe a vájatba tettem a tölteléket és visszatettem az alma sapkáját. Megkentem az almát olvasztott vajjal és miután tepsibe helyeztem meghintettem vaníliás cukorral. A kivájt almadarabokat összekevertem a kimaradt töltelékkel és az almák mellé tettem a tepsibe. 160 fokon sütöttem puhulásig az almát.




Nem csináltam édesre, mert nem édességnek szántam. Tálalásra készítettem egy tejfölös öntetet, amihez cukor és minden nélkül szimpla egyszerűen egy narancsot kifacsartam és egy egy arányban elkevertem.





Hozzávalók
  • 2 db alma vagy 4-5 kisebb (az enyémeket alig tudtam átfogni, tuti génkezelt)
  • 15 dkg házisajt vagy túró
  • 1 marék dió
  • 1 db fahéjrúd vagy 1 kk fahéjpor
  • 1 db kisebb babérlevél
  • 1/4 kk szegfűszeg
  • 5 dkg vaj
  • 1 ek cukor



2012. december 9., vasárnap

Wokos tricolor, mandulás krémes, laddu, szamósza, sütőtökös tepsis krumpli, vitaminsaláta, hajdina és kókuszos joghurtdesszert

Ma is ekadasi van. Az ekadasi egy böjtnap, amelyen az emberek tartózkodnak a gabona és a hüvelyesek fogyasztásától. Vannak, akik ezen a napon semmilyen táplálékot sem fogadnak el, s szomjukat sem csillapítják, így tartanak teljes, másfél napos böjtöt. Egy hónapban két ekadasi van, az egyik az újhold utáni tizenegyedik, a másik pedig a telihold utáni tizenegyedik napon. Az ekadasi szó azt jelenti, "a tizenegyedik nap". A böjtöt másnap reggel (dvádasin) törik meg gabonával készült ételt fogyasztva. A koplalás célja az, hogy az ember több időt tudjon fordítani a lelki élet gyakorlására. Mindennek egy asztrológiai hatás a megalapozója mégpedig a holdcsomópontok (Ráhu és Kétu, [sárkányfarok, sárkányfej]) kedvezőtlen helyzete. 

Ettől függetlenül mára elígérkeztem a természetgyógyász és masszőr ismerősömhöz, hogy megtanítsam egy két édesség készítésére. Ugyanis névnapja van és szeretné az ismerőseit, kollégáit megvendégelni. De mielőtt átmentem volna itthonra is készítettem valami harapnivalót. 

Hatkor mára konyhában voltam, hogy a beszélt időre oda is érjek, ráadásul délután még egy másik helyen is helyt kell állnom főzés terén. 

Tegnap azért elterveztem már, mit is szeretnék idehaza készíteni és egyébként is érett már egy bevásárlás. Úgyhogy régen dédelgetett vágyam éltem ki, hogy 3 színű pritaminpaprikából alkossak valami ehetőt. 


Wokos tricolor

Egyszerűt akartam, de szépet, illatosat. Minden paprikának a felét használtam csak fel, félcentis, hosszúkás, kunkori cikkejekre szeltem fel. A múltkorról maradt fél karfiolnak a negyedét rózsákra szedtem, lereszeltem a hüvelyknyi gyömbért, előszedtem a fagyiból egy jó marék mirelit krumplit s neki is álltam.

A wokot a tűzre tettem és bőven kb 1 dl olíva olajat öntöttem bele. Amikor jól felhevült édes- és római köményt törtem bele, kicsit barnult s egy fahéjrudat és a reszelt gyömbért dobtam még rá. Rögtön ezután a mirelit krumplit is beletettem és nagy lángon folyton kevergetve jó pirosra pirítottam, mint a brassóinál, ahol az a lényeg, hogy a krumplin pörzsanyag képződjön.  

Mielőtt a krumpli készre pirult beletettem a karfiolt is. A paprikákat a megfelelő pörzsképződés után tettem hozzá, jól átforgattam és egy bő perc múlva vizet csurgattam alá, majd lefedtem. Gyakorta kevergetni kellett, esetleg a nedvességet pótolni a gőzképződéshez. Öt perc elteltével egy darab cikkejekre vágott paradicsomot tettem a wokba.

Sajnos egy kósza gondolattól vezérelve az utolsó folyadékot főzőtejszínként öntöttem alá, ami számomra kedvezőtlenül színezte a kész ételt, úgyhogy volt min szomorkodni, még egyszer nem tenném bele. 

Kizárás után egy fél citrom levével és egy kis petrezselyemzölddel szórtam meg.

Hozzávalók:

  • 1 piros, 1 zöld, 1 sárga pritaminpaprika
  • 15 dkg karfiol
  • 10 dkg mirelit krumpli
  • 1 db paradicsom
  • 1 db fahéjrúd
  • 1 kk tört római kömény
  • 1/2 kk édeskömény 
  • 1/2 db citrom
  • 1 cs petrezselyemzöld


Épp hogy végeztem mennem is kellett a "főzőtanfolyamra". Két féle darabos édesség volt betervezve, de aztán úgy alakítottuk, hogy egy harmadik preparációt is elkészítettünk, ami nem édesség volt, hanem egyfajta zöldséggel töltött, szépen hajtogatott, zsiradékban sült csemege. Egyszerűen csak szamósza.



Mandulás krémes

A mandulás krémessel kezdtük el, mert abban sok lesz az üresjárat.  

Először a tésztát és párhuzamban a töltelékhez szükséges pudingot készítettük el, mert ezeknek ki kell hűlniük. 
Felfuttattuk a fél élesztőt langyos cukros tejjel, majd kimértük a lisztet a vajat a cukrot és egy csipet sót. Egy tálban jól összemorzsoltuk az alapanyagokat, ezután ráborítottuk a felfutott élesztőt és a maradék langyos  tejet. Jó puha tésztát kaptunk, amit konyharuhával letakarva félre tettünk.

Kimértük a tejet majd a pudingport és a cukrot egy kis tálba tettük s annyi tejet öntöttünk rá,hogy fel tudjuk oldani a port és a cukrot. A többi tejet pedig elkezdtük forralni. Forráskor újra átkavartuk a pudingos edényt, mert a sűrűje leült az aljára és a forrásban lévő tejbe borítottuk, amit jó alaposan elkevertük benne. Felforrás után kizártuk, letakartuk és hideg helyre tettük, hogy szobahőmérsékletre hűljön.

Kivajaztuk és liszttel szórtuk a magas falú tepsinket. A tésztát a tepsi formájára nyújtottuk, beletettük eligazítottuk és villával szúrkodtuk meg, hogy ne fúvódjon fel. Ezután a mandulás feltét következett. 

A vajat a cukrot, 3 kanál tejet és mézet egy edényben felmelegítettünk a cukor olvadásáig, majd a zacskó szeletelt mandulát beletettük és jól elkavartuk. Mindezt a kinyújtott tészta tetejére öntöttük és jól eloszlattuk. 

Előmelegített sütőben középlángon sütöttük 35 percig. Félretettük kihűlni.

A habtejszínt habfixálóval keményre vertük. A kihűlt pudingot robotgéppel áttörtük, majd óvatosan, hogy a hab minél kevesebbet törjön összekevertük a kettőt. 

A kihűlt tésztát kivettük a tepsiből 4-be vágtuk. A 4 darabot egyesével kettévágtuk és az alját visszatettük a tepsibe. Érdemes valamilyen papírt tenni ilyenkor a tepsibe, hogy a kész süteményt, majd könnyen ki tudjuk venni. Vigyáztunk, hogy a tetőket ne keverjük össze, mert nem lesz szép, ha más sorrendben tesszük vissza őket. 

A krémet a tésztára tesszük s egyenletesen eloszlatjuk rajta. A tetőket vissza helyezés előtt fel kell vágni olyanra ,amilyen szeleteket szeretnénk majd kapni. Mi most hosszúkás szeletekre vágtuk a tetőket és szépen a krém tetejére tettük. Hűtőben kell pihentetni egy bő fél órát. Kivétel után süteményt felvágjuk, úgy hogy a feldarabolt tetők mentén szeljük a krémet az alatta lévő tésztával együtt. Ha felvágtuk szervírozható is a mandulás krémesünk.

Hozzávalók:

Tészta:
  • 40 dkg liszt
  • marék cukor
  • csipet só
  • 7,5 dkg vaj
  • 2,5 dkg élesztő
  • 2 dl tej
Puding:
  • 7,5 dl tej
  • 15 dkg cukor
  • 100 g pudingpor
Tejszínhab:
  • 3 dl habtejszín
  • 1 zacskó habfixáló
Feltét:
  • 10 dkg vaj
  • 15 dkg cukor
  • 3 ek tej
  • 1 ek méz
  • 15 dkg szeletelt mandula 

Laddu

Ezt követte, persze párhuzamban a sárgaborsó liszt alapú édesség amit laddunak hívnak. Vajban meg kell pirítani a sárgaborsólisztet valamilyen száraz ízesítéssel szokták készíteni, mint pl. kókuszreszelék, dió vagy egyéb magvakkal. Mi most a kókuszos verziót választottuk.

Kevesebb vajban mint amennyi sárgaborsóban folyamatos kevergetés mellett apránként adagolva pirítottuk a sárgaborsólisztet. Egy pár perc múlva  beleszórtuk a kókuszreszeléket is. Addig kell pirítani amíg meg nem barnul a masszánk.

Ha kész picit hagyjuk hűlni, amíg kéz meleg nem lesz és össze nem áll. Majd a munkaasztalra tesszük s fele annyi átszitált porcukrot, mint amennyi lisztet használtunk belegyúrunk mintha kenyértésztát készítenénk. 

Kis gömb alakúra formázzuk.


    
Hozzávalók:

  • 40 dkg sárgaborsóliszt
  • 30 dkg vaj
  • 20 dkg porcukor
  • 10 dkg kókuszreszelék

Szamósza

Nem sajátíthatom ki az érdemet, ugyanis mire odaértem a szamósza tésztája és a töltelék is készen volt. A hajtogatásba és a sütésbe segítettem be, így nem írhatom le, hogy miként is készült,hiszen nem voltam ott. 
A végeredmény azonban mutatom.


Sütőtökös tepsis krumpli

A Govindában programozók is lelkes ekadasi tartók, így olyan menüt kellett összeállítanom, amitől lisztmentesen is elégedettek lesznek. Nem voltak most túl sokan, csak 15-en, de kihívásnak ez is tökéletes volt. Természetesen segítségem is volt.

Ez a jó öreg sütőben sült krumpli újragondolt változata. 
Emlékszem nagyanyám sokat csinált régen kolbásszal meg szalonnával, de nem is ez ragadt meg annyira, sokkal inkább a lesült odaragadt krumplidarabkák amikért meg kellett küzdenem, hogy felszaggassam a tepsi aljáról, majd jóízűen elropogtattam. 

Pofon egyszerű. A krumplit és a tököt megpucoltuk. A krumplit s fél centi vastag karikákra, a tököt véknyabb cikkejekre szeltük. Olajat öntöttem rájuk, amit jól eloszlattam, hogy minden szeletre jusson, aztán egy kiolajozott tepsire öntöttem az egészet és forró sütőbe tettem. 

Jó fél óra után, amikor már a krumplik java megpirult kivettem. Megsóztam és petrezselyemzölddel szórtam.

Miből állt:
  • 6 kg krumpli 
  • 1 kg sütőtök
  • 2 dl olaj
  • 2 cs petrezselyemzöld

Vitaminsaláta

Megpucoltuk az alapanyagokat és mindent gyufa alakúra reszeltünk.

A mustármagos, tejfölös, bazsalikomos, aszatgyantás (ekadasis hagymapótló) salátaöntethez ledaráltam a mustármagot pár szem egész borssal és egy fél citrom levével, az olívaolajjal, a fekete sóval, a mirelit bazsalikommal együtt a tejfölhöz adtam és jól elkevertem. A salátaöntetet ezután alaposan belekevertem a salátához.

Miből állt:
  • 1 fej káposzta
  • 4 db alma
  • 1 db zellergumó
  • 3 db sárgarépa
  • 1/2 citrom leve 
  • 1 tk fekete mustármag
  • 1 kk fekete só
  • 1 tk aszatgyanta
  • 2 kk bazsalikom
  • 3 dl tejföl
  • 1 dl olíva olaj
  • 1 tk só

Hajdina

Olajon megpirítottam a hajdinát. Nem értem hogyan, de az történt, hogy már ránk esteledett és elektromos vízforralóval akartam felforralni a vizet. Sikerült is, de titokzatos módon kifutott a víz, ami zárlatot okozott. A főbiztosítékot lecsapta én meg ott tébláboltam a korom sötétbe. A hivatalos konyhákban a gázt egy elektromos biztonsági szelep vezérli. Áramszünetben ebből adódóan az a gáz, hogy nincs gáz. Szerencsére tudtam, hol a villanyóra és orvosoltam a hibát.

A kifutott vízre ráöntöttem egy kicsit, de amint a végén az kiderült sokat. Bőven sokat. Mindegy megoldható ez is. Ha sok vizet teszel a köret alá s az már kész van, akkor egyszerűen öntsd le róla. Én is csak fogtam és ráborítottam egy szűrőre, lecsöpögtettem a hajdinát.


Kókuszos joghurtdesszert

Eredetileg krémjoghurtot szerettem volna, de ahhoz sok idő kell, így csak egy picit tudtam besűrűsíteni a joghurtot. 

A joghurtot egy nagy konyharuhába szedtem amit fellógattam egy fakanálra. Így a szöveten keresztül a savó kifolyik a joghurtból és ezáltal sűrűbb lesz. 

A kókuszt kristálycukorral együtt ledaráltam és ezt kevertem a besűrített joghurtba.

Miből állt:
  • 2,5 l joghurt
  • 15 dkg kókuszreszelék
  • 15 dkg cukor 

   
 



2012. december 6., csütörtök

Dhálmaraton, répásdhál csapátival

Eljött az ideje egy újabb kúrának. Van egy böjtféleség, amit kimondottan ebben a holdhónapban szoktak tartani. Az időköz sokkal inkább a fogadalmak és lemondások 30 napja, amik betartása nagy előrehaladáshoz vezethet spirituális ösvényünkön. Vannak, akik egész szélsőséges dolgokat fogadnak meg, mint például ez időszakban csak egyfajta ételt esznek, kitrit (rízs és mungóbab) só és fűszerek nélkül, míg mások inkább plusz cselekedetekkel, vagy nagyobb erőfeszítéssel igyekeznek elégedettséget szerezni lelki vezetőjüknek, a felsőbb régióknak vagy Istennek. És van, aki mindkettőt egyszerre. Bővebben itt!


Nos ezen tiszteletére igen sok kitri és dhál alkotás fog készülni. Beszereztem 2 kiló mungó babot, amit erre szánok. Nem fogom mindet taglalni, nagy része csak a facebookra kerül kép formában. Lesz, hogy nem is leszek itthon szóval... alakul. 


Az már biztos, hogy holnapra főztem. Répás dhált, pár darab csapátival.


Sokkal gyorsabban megfőnek ezek a száraz magvak, ha főzés előtt akár egy órával  langyos vízbe beáztatjuk őket. Így is tettem. 

Miután alágyújtottam a dhálnak begyúrtam a csapáti tésztáját.  Ez a legegyszerűbb kenyérféle és ha ügyesek vagyunk, nem száraz és ízletes.  A titka abban rejlik, hogy a lisztet át kell szitálni, kiváltképpen akkor, ha saját őrlésű lisztet használunk. A rostán fent maradt korpát tegyük félre más felhasználásra. 

Szóval pusztán liszt, só és víz elegye e remekmű. Nagyon lágy tésztát gyúrunk, olyat hogy ragadjon a kezünkhöz, majd letakarva félretesszük. Pihentessük. A tésztákat kivétel nélkül pihentetni kell legalább 10-15 percet.  

A répát megpucoltam, négybe szeltem, majd apróbb cikkelyekre vágtam és mikor megfőtt a bab, mellétettem ezt is főni. A csonszhoz megpucoltam s lereszeltem egy hüvelyknyi gyömbért, egy fél zöld chilit pedig apró kockákra vágtam és előkészítettem a fűszereket. 

A forró zsiradékba édes- és római köményt szórtam, majd egy pici kalonjit. A kömények barnulásakor beletettem egy fél fahéjrudat, pár darab curry levelet, majd rádobtam a chili és paprika aprólékot és egy paradicsomot amit felkockáztam. Addig főztem amíg a paradicsom szét nem ment, majd beleöntöttem a dhálba. Jól felfőztem sóztam, s amikor megfőtt a répa is, kizártam. Pici citromlevet s őrölt koriandert mindig teszek bele és lefedve félreteszem.   


A csapátihoz lisztes felület és kéz kell, valamint egy forró serpenyő és esetenként egy szabad láng is.


Lisztes kézzel egy diónyi tésztát kicsípünk, majd gömb alakúra formázzuk. Lisztes munkaasztalon nyújtjuk ki óvatosan, hogy ne gyűrődjön, illetve ne ragadjon se az asztalhoz, se a nyújtófára. Ha kész felvesszük és egyik kezünkből a másikba dobálgatva lerázzuk róla a felesleges lisztet, majd a forró és száraz serpenyőre dobjuk. 




Egy fél perc alatt látványosan vizet veszt a tészta és kis légbuborékok jelennek meg a felszínén. Ekkor fordítsuk meg egy csipesszel vagy kézzel. Körülbelül 15 mp múlva fordítsuk vissza az első oldalára. Most elkezd felfúvódni a tésztánk. Ha nem fúvódik fel teljesen szinte gömb alakúra akkor gyújtsunk be egy szabad lángot a gáztűzhelyen s tegyük a tésztát a nyílt lángra, majd vegyük fel a fokozatot. Pár másodpercig pirítsuk csak, mert megég, illetve kiszakad a tészta. Érdemes a serpenyőn is mozgatni a tésztát, hogy nehogy leégjen. Ha leég, akkor kiszakad a tészta és nem fog felfúvódni, ezért is szűrjük ki a nagyobb korpadarabokat a lisztből. A csapáti kívülről pirul, belülről azonban a forró gőz párolja meg a tésztát.  

A kész csapátit egyesek vajjal kenik meg és zárható edénybe teszik. A vaj nem feltétlenül szükséges, viszont mindenképpen fedjük le különben kiszáradhat.














2012. december 5., szerda

Narancsos dhál, wokos sabji és puri

Ma gyerekek egy különlegességgel állok elő, amit még én magam sem készítettem ezidáig. Féltem tőle, de úgy alakult, hogy szerencsém lett, egész ehető.



Bizony, majd mindennap illene valami főtt ételt az asztalra, de mindinkább a bendőbe tenni. Ez sokaknak vagy anyagi, vagy időbeni nehézséget okoz. Úgy alakult, hogy nemigen van melóm mostanában, így időm ugyan dögivel, kredit viszont annál kevésbé. A mai menü, mint ahogy általában törekszem is nem túl drága. Hogy mennyibe van, még nem tudom, de az agymenés és a recept végére fényt derítünk erre is. 




Mint mindig, most is a dhállal kezdtem, mert viszonylag sok idő mire szétfő a mungó bab. Tehát forró vízbe tettem a babot s elkezdtem forralni. Felforrt, lassú tűzre tettem a lángot, úgy hogy attól az még forrjon. Nekikezdtem a sabji előkészületeink. Kikészítettem a fűszereket feldaraboltam a paprikát pici kockákra, lereszeltem a gyömbért, szétszedtem a karfiolt rózsákra és felszeltem 0,5 cm-es hasábokra a sörretket. Zsiradékot tettem a wokba, s mikor felhevült fedő alatt kipattogtattam benne a fekete mustármagot, majd római köményt, babérlevelet és fahéjrudat tettem bele. Mikor megbarnult a római a paprikakockákat és a gyömbérreszeléket dobtam bele, jól elkevertem, megdinszteltem. Ezután beleforgattam a retket és a karfiolrózsákat, kicsit pirítottam őket és lefedtem. Időközben, hogy ne égjen le kavargattam és vizet locsolgattam alá.  




A dhál és a wokos sabji készülése közben bekevertem a purinak való tésztát. A liszteket kimértem egy keverő edényben. Beletettem a t és az olajat is felöntöttem a vízzel és félkemény tésztát gyúrtam belőle, amit letakarva félretettem egy bő 10 percre. Mikor visszatértem a tésztához diónyi gombócokat formáltam és kör alakúra nyújtottam. A tésztanyújtás technikáját elképzelésem sincs hogyan kéne leírni. Eleinte szerintem mindenkinek különféle formák jönnek ki, egyik fele véknyabb és hasonló hibákkal. Azt hiszem ez egy olyan dolog, amit tapasztalat útján tanulhatunk meg. Ami lényeges a purinál, hogy végül is a formája nem számít viszont az igen, hogy jól legyen átgyúrva a tészta és nyújtásnál ne gyűrődjön vissza a tészta, mert akkor nem fog felfújódni rendesen. Szóval kinyújtottam a gombócokat és letakartam egy ronggyal. Kisütni majd a legvégén érdemes, hogy friss legyen. Fontos, hogy ne száradjon ki a várakozás közben a teteje és ha egymásra tennénk és lágyra sikeredett a tésztánk, összeragadhatnak. 



Sütésnél annyi lesz a dolog, hogy jól felforrósítjuk a bő olajunkat és beleteszünk annyit, hogy kényelmesen elférjenek. A kiszedő eszközünkkel folyamatosan visszanyomkodjuk a felfelé törekvő tésztát, amíg fel nem fújódik. Ha felfújódott 10 mp múlva meg is lehet fordítani s további 10 - 15 mp múlva jöhet is ki. Én most graham liszt híján fehér és teljes rozslisztből csináltam. Vagy ezért és/vagy azért mert viszonylag kevés (de attól még bő) olajban sütöttem, most nem fújódtak fel igazán.



Közben megfőtt a bab, így elkezdtem a csonszot megcsinálni. Most kimondott édes fűszereket használtam. A forró olajba egyszerre tettem bele a babérlevelet, a csillagánizst a kardamont, egy fahéjrudat és egy jó kanál cukrot. Addig pirultak amíg a cukorból karamell lett. Óvatosan vizet öntöttem rá. De tényleg óvatosan, mert robban a víz és a karamell amikor találkozik. A forró olajról nem is beszélve. Felfőztem amíg a karamell fel nem oldódott a vízzel s ezután a dhálhoz öntöttem. A narancsot felkockáztam és szintén a levesbe tettem. Egy jó tíz perc után kizártam.



A wokos sabjira visszatérve. Mikor félig párolódtak az alapanyagok beletettem egy kis mirelit francia saláta alapot (krumpli, répa, borsó). Készre pároltam és kizártam. Meglocsoltam citromlével és őrölt koranderrel szórtam. 



Natúr rizst készítettem mellé.


    


A Receptúra a következő:



Dhál:


  • 50 g mungó bab
  • 1 l víz
  • 1 db narancs
  • 2 db csillagánizs
  • 1 db fahéjrúd
  • 6 db karamonmag
  • 1 db babérlevél
  • 1 kanál cukor
  • 2 tk só
  • ha teszel bele egy pici tejszínt, akkor nem hogy csak mind a tíz ujjad megnyalod, de még a körmöt is leszopkodod a helyéről.

   
Wokos sabji:

  • 10 db karfiol rózsa (kb 20dkg)
  • 1 nagyobbka sörretek
  • fél paprika
  • 1 hüvelyknyi gyömbér
  • 20 dkg mirelit francia saláta alap
  • 2 db babérlevél
  • 1 tk fekete mustármag
  • 1 tk római kömény
  • 1 db fahéjrúd
  • 1 tk örölt koriander 
  • 1 kupak citromlé
  • 1 ek só

Puri:

  • 15 dkg fehérliszt
  • 15 dkg rozsliszt
  • 1 ek zsiradék
  • 2 kk só
  • 1,5 dl víz

Rizs:

  • 1 dl rizs
  • 1 tk olaj
  • 2 kk só
  • 1,8 dl víz

A számolás:

A mungóbabnak 1400 ft kilója a fél dekányi bab 70 ft
narancsnak 300 kilója egy darab kb 40 dkg de legyen 80 ft
a fűszerek átlagáron 20 forintnyi értéket képviselnek/ darab igaz hogy a kardamon a világ egyik legdrágább fűszere a sáfrány mellett, ami az aranynál is értékesebb, de a magok olyan könnyűek, hogy ez a pár darab sem kerül többe 40 ft-nál. Tehát a leves alapanyag költsége 230ft s majd 1 liter.

A sabjinál a következő értékek vannak: 190 ért vettem a karfiolt aminek a negyedét használtam el. nevezzük 50 ftnak. 
A sörretket 20 forintért szereztem be.
A paprikáért 50 ftet, de csaka fele kellett. 25ft
A francia alapért 300at szoktam adni/kg 60ft
Gyömbérnek 1000 a kilója. ez a hüvelyknyi mennyiség nem tudom mennyi de 20 ftot saccolok rá.
Plusz a fűszerek amik 20ft/db tehát 120ft 
oliva olajat tettem bele kb 1 dl-t 1000 ft/ l tehát 100 ft
Ha összeadom 395 ft kb bő 1 liter

Jázmin vagy Basmati rizst szoktunk venni 3500 ft körüli áron /5kg. Az egyszerűség kedvéért legyen az egy deci 10 dekagramm. vagyis  70 pénz
olaj az kb 0,3 dl. 1 liter olaj 400  tehát 12 ft 
Összeadva 82 ft s kb 3 dl

A purinál 140 ft a sima liszt abból 15dkg  21ft
A rozsliszt 260 ft volt így 39 ft-nyi értéket képvisel esetünkben
Olajra 10 forintot mondok
Így 70 ftból kijön 7 darab

Ha a rezsit és az egyéb rejtett költségeket nem számolom bele, akkor a mai kiadósnak mondható lakoma, amiből holnap is jut ebédre 777 forintba került.
2 személynek 2 étkezésre.

Drága? 

2012. december 1., szombat

Lusta céklakrémleves

Percek alatt is lehet ám dhált készíteni. Persze a jó munkához idő kell, de az nem mindig van.

Adott volt két céklagumóm és egy szál répám. Továbbra is a mungó babos ételek holdhavát éljük, így ötvözzük is a dolgokat.

Fogtam a mixeremet s beletettem a megpucolt alapanyagokat a fűszereket, a mungó babot, annyi vizet tettem mellé hogy bőven ellepje és jó pépesre daráltam. Edénybe öntöttem és 10 percig forraltam.  

A répa és a cékla édes ízt ad az ételnek, így szerettem volna a fűszerezéssel más irányba vinni az ízvilágot.





A dhál tartalma:
  • 2 db cékla
  • 1 db répa
  • 50 g mungó bab
  • 4 db zellerlevél
  • 1 kk köménymag
  • 1 kk édeskömény
  • 1/2 kk lepkeszegmag
  • 1 kk fekete mustármag
  • 1 l víz
  • 1 kk hing
  • 1 kupak citromlé
  • só, bors 

2012. november 27., kedd

Párolt céklasaláta rizs és palacsinta

Vendégvárás volt ma. Egy anyukát vártunk a pici fiával, akik aztán ilyen olyan okból, de nem tudtak eljönni. Kár, mert meg akartam nekik köszönni a babarucikat s pelenkákat, amit felajánlottak, a múltkori ételosztásra, hogy osszuk szét azt is annak, akinek szüksége van rá. Volt is aki tudta hasznosítani, úgyhogy ezúton is köszönjük a nevükben.


Volt itthon pár darab cékla. Jó múltkor vettem még, hogy tartsunk egy léböjtöt    reszelt cékla és répa kinyomkodott levével. A reszeléket természetesen saláta és fasírt alapanyagnak félre is tettem. 


Miközben felmértem a terepet, hogy mi van itthon és közben kitaláltam mit is fogok készíteni beáztattam egy kis marék csicseriborsót langyos-meleg vízbe. Ezután elindultam a piacról beszerezni egy nagyobb almát és egy zellergumót aminek csak a szárát használtam fel. 


Hazaérve a céklát elkezdtem bő vízben megfőzni héjastól. Amíg ez főtt megpucoltam az almát. Négybe vágtam, kiszedtem a magházat és 1 cm-es kockákra vágtam. Levágtam a zellerről a szárát és a szárat jól megmostam főleg a szár tövénél, mert ott és a hajlatoknál nagyon el tudnak bújni a homokszemek. Letépkedtem a leveleket és 1 cm-es csíkokra szeltem a szárakat. 


Elég sokáig puhult a céklám ugyanis jó nagy darab volt, így nekiláttam a palacsintatésztának. 2 dl tejet és egy deci vizet öntöttem egy keverőtálba, majd körülbelül 3 dl lisztet szitáltam rá. Ha szitáljuk a lisztet nem lesz csomós a tészta. Tettem bele egy teáskanál cukrot egy késhegynyi szódát és egy csipet sót. Jól elkevertem s félretettem pihenni.


Még mindig nem puhult meg a cékla. A rizshez is előkészültem. Egy edénybe pici olajat tettem s ráborítottam egy deci rizst és meghintettem tört római- és édeskömény maggal. Addig pirítottam amíg a szemek elfehéredtek és egy picit meg is duzzadtak. Egy kávéskanál sót tettem bele, majd felöntöttem 1,8 dl forró vízzel. Jól lefedtem, mérsékeltem a lángot s 10 percig felé se néztem. 


Végre megfőtt a cékla. Jól meghámoztam s spárgára szeleteltem, félretettem. Fogtam egy edényt pici olívaolajat tettem az aljába. Lecsöpögtettem a csicseriborsót és a forró olajba tettem. Picit megsütöttem egy kis csilit és fekete mustármagot törtem bele, majd rádobtam a szeletelt almát és zellerszárat. Addig pirítottam míg az  alma egy picit megbarnult, majdan belekevertem a céklát és összepirítottam egy kicsit.


Lényegében kész is a sali még egy tejfölös öntettel megkínáljuk.  Fogtam egy kis tejfölt tettem bele fekete sót, hinget, citromlevet, mustárt és jól elkevertem.

Egy gombóc rizs egy adag sali s rá egy kis öntet.


Ezután a palacsintasütőmet eltöröltem, tűzre tettem és megkentem olajos papírral. Kimértem egy adag tésztát, a forró serpenyőbe öntöttem és egyenletesen eloszlattam. Ha összeállt a tészta és könnyebben mozgott a sütőfelületen, feldobva megfordítottam és egy másfél perc múlva tányérra tettem, amit le is fedtem egy fedővel. Miután kisültek a palacsinták sorra megtöltöttem őket kakaóval, feltekertem s tálaltam is. 

Vannak lassabban olvadó kakaók, például a holland kakaó amihez cukrot kell keverni. Ha ilyet használunk érdemesebb két sütés közben már töltögetni a palacsintát, hogy megolvadjon a cukor s eláztassa a kakaóport. 




Összegezve a recepteket:


Saláta:

  • egy nagy cékla
  • egy nagy alma
  • egy zellerszár 
  • 3 dkg csicseriborsó
  • 1/4 kk csilipehely
  • 1    kk tört fekete mustármag
Öntet:
  • 1 kis doboz tejföl
  • 1/4 kk hing
  • 1/4 kk fekete só
  • 1   kupak citromlé
  • pár csepp olaj
Rizs:
  • 1 dl rizs
  • 1,8 dl folyadék
  • 1 kk só
  • 1/4 kk tört édes és római komény
Palacsinta:
  • 2 dl tej
  • 1 dl víz
  • 1 tk cukor
  • 3 dl liszt
  • nagyon pici szódabikarbóna és só


2012. november 26., hétfő

Házi sajtok készítése és savó felhasználási ötletek

A HVG portálon találtam egy nagyon szuper leírást az otthoni sajtkészítésről és a tejsavóról így változtatás nélkül ctrl+c ctrl+v módszerrel közre is adnám. 


Sajtkészítés



Aki sütött már otthon kenyeret, biztosan elhiszi, hogy a házi sajtkészítés sem ördöngösség. De azoknak sem kell kételkedni a sikerben, akik eddig csak tébláboltak a konyhában.


Először is leszögezem, hogy tisztában vagyok a nagy klasszikus, nemes sajtok készítésének lépéseivel, hozzávalóival. Ezekhez komoly tapasztalat, nemesebb oltóanyagok és az érleléshez speciális barlangok, kamrák kellenek, amelyek biztosítják az állandó és egyenletes hőfokot, páratartalmat.


Az alábbi, otthon is elkészíthető sajtok nem igényelnek különösebb szakértelmet és felszereltséget, viszont a mindennapi közértes bevásárlásainkat kiválthatjuk velük. S minden bizonnyal több közük is lesz a valódi sajthoz: 1 liter még élőkultúrát tartalmazó tejből legfeljebb 15 dkg sajt készül. Ha ennek ismeretében megnézzük például az olcsó trappista sajt kilójának az árát, akkor sajnos gyaníthatjuk, hogy nem sok tejet ,ám annál több adalékanyagot, állományjavítót használhattak gyártása során.


A házi sajt nemcsak hogy olcsóbb, de finomabb, és sokkal egészségesebb, mint a legtöbb gazdaságos árfekvésű üzlet sajtkészítménye. A házi sajt legfontosabb alapanyaga ugyanis a jó minőségű, házi tehén- kecske- vagy juhtej. Ezek szerencsére már sok boltban hozzáférhetőek, de a piacokon biztosan.





A hőkezelt, hosszan eltartható tejek és a tejitalok teljesen alkalmatlanok a sajtkészítésre, hiszen nem tartalmaznak semmiféle élő-kultúrát, melyeknek köszönhetően a sajt erjedése beindítható lenne. Gyakorlatilag az első sajtkészítésnél az is kiderül, milyen minőségű tejhez van szerencsénk. Tehát mindennek az alapja jó minőségű tej!


Egy literből – a minőség függvényében – 12-15 deka sajt készül, de ez a mennyiség gyengébb minőségű tejnél akár 20%-kal is kevesebb lehet. Ezért sajtkészítéshez vásároljunk minél magasabb zsírtartalmú tejet, legalább 2,8%-ost amely már mindenhol elérhető, de ha kapható a 3,5%-os,az még jobb választás.


Munkánk során szükségünk lesz még 10%-os ételecetre vagy citromra, nehezékre és a szűréshez, préseléshez sűrűn szövött gézre. Ez gyógyszertárban beszerezhető, de egy tiszta textilpelenka vagy konyharuha is megteszi, és szűrhetünk sűrű lyukú tésztaszűrőn vagy szitán is.


Kedvünk szerint ízesíthetjük a tejet lila- vagy fokhagymával, friss zöldfűszerrel (snidling, petrezselyem, bazsalikom, zsálya, medvehagyma), dióval, kapribogyóval, olajbogyóval, tökmaggal, pepperonival, borssal,de akár áfonyával, szederrel,fügével is, vagy ezek variációival. Sót sose tegyünk se a tejbe, se a sajtmasszába, mert egyrészt nem érezni benne az ízét, másfelől mint tartósítószer meggátolja az érést és az erjedést.

Az ízesítőt beletehetjük a sajtba is, vagy ha már elkészült, belehempergethetjük, így kaphat a sajtunk zöldfűszeres vagy diós igazán mutatós kabátot, kérget is.


A kész sajtot – hacsak rögtön el nem fogy – tartósítani kell. A legegyszerűbb tartósítás a sózás. A sajt tetejét és oldalát bekenjük sóval és állni hagyjuk 3-4 órát. Lágyabb jellegű sajtoknál, mint a feta és mozzarella vagy a panír 20%-os (1 liter vízhez 20 dkg sót keverünk) sós vizes fürdőt készítünk, és abban tároljuk fogyasztásig a sajtot. 


A keményebb sajtokat zsír- vagy sütőpapírba csomagolva tároljuk, és 3-4 naponta kicsomagolva átszellőztetjük. Ha erős illatú, aromás ételek is vannak a hűtőben, akkor papírostól tegyük inkább dobozba, mert a sajt könnyen átveszi más ételek szagát. A sajt ideális tárolási hőmérséklete 5-8 C.


Minél tovább érlelünk egy sajtot, annál keményebb és sárgásabb színű lesz – ezt természetes folyamat. Így ha sajtunk csak 30-40 percig csepeg, akkor krémes, kenhető sajtot kapunk, 2-3 óra után könnyen szeletelhető, lágy sajtot kapunk, 12 óra vagy több napos érlelés után pedig már keményebb állagú sajtot tehetünk a tányérra. A szeletelt sajtok kevésbé bírják a tárolást, így ha lehet, csak annyi szeletet vágjunk belőle, amennyi rögtön el is fogy.


HÁZI SAJT ALAPRECEPT



2,5 liter, 3,5% zsírtartalmú friss házi tej
0,75 dl 10%-os ételecet 


A tejet feltesszük egy nagyobb lábasba és lassan felforraljuk. Amikor felforrt, hozzáöntjük az ecetet és addig főzzük, amíg az ecet összerántja a tejet, túrószerű lesz. Egy tiszta konyharuhába beleöntjük az alapanyagot. Ha textíliába öntöttük, akkor a négy sarkát összekötjük, felakasztjuk egy fakanálra és egy magasabb lábas fölé lógatva hagyjuk jól lecsepegni kb. fél órát.


A megmaradt túrószerű masszát beletesszük egy sűrű szövésű szitába vagy tésztaszűrőbe, a tetejét lefedjük sütőpapírral és nehezéket teszünk rá, préseljük a sajtot legalább 12 órán, vagy egy éjszakán át. Nehezék lehet ásványvizes palack, vízzel telt kisebb lábas, bármi, ami befedi a sajt felső, papírral lefedett felületét. A préselés után a sajtot kivesszük a formából, külső felületét sózzuk, ízlés szerint meghempergethetjük zöldfűszerben, dióban stb. Ha már ízesített sajtot szeretnénk készíteni, a forralás fázisában keverjük bele a kívánt ízesítőt.


PANÍR – INDIAI HÁZISAJT



2 liter 3,5% zsírtartalmú friss házi tej
0,8 dl frissen facsart citromlé 


A tejet lassan felforraljuk, és állandó keverés mellett hozzáöntjük a citromlevet. Addig keverjük, amíg a tej elválik a savótól, és sűrű, túrószerű anyag különválik tőle. A masszát egy szűrésre szánt textíliába csomagoljuk, szűrőbe vagy szitába téve, lábas felé helyezve egy nehezebb 1-2 kg-os súllyal legalább kb. másfél órát préseljük. Ez sajtfajta nem olvad annyira, így süthető, melegíthető, hűtőben tárolva 5-6 napig is eláll.


HÁZI SAJT VARIÁCIÓ



1 liter, 3,5% zsírtartalmú friss házi tej
50 dkg friss házi túró 
5 dkg friss házi vaj 
1 egész felvert tojás / Én tojást nem használok, de hűen közreadom így hamár begépelni, saját szavaimmal leírni lusta voltam - Lac / 
1 lapos teáskanál szódabikarbóna 
fűszer ízlés szerint 


A tejhez hozzátesszük a túrót és közepes lángon addig főzzük, amíg a savó és a túró külön nem válik. Ebben az estben nem lesz olyan tiszta a savó, inkább fehéres marad. A túrószerű anyagot egy sűrű szövésű textílián lecsepegtetjük, átszűrjük (legalább 1 óra). Amikor jól lecsepegett, egy lábasba tesszük, akkor hozzákeverünk 5 dkg felolvasztott vajat, ízlés szerint hozzáadjuk a fűszert, és állandó keverés mellett addig főzzük lassú tűzön, amíg a túró folyóssá válik. Hozzákeverjük a szódabikarbónát, a felvert tojást, és az így kapott masszát formába (őzgerinc, alagút stb.) tesszük. Megvárjuk, míg kihűl, kivesszük a formából, és hagyjuk kicsit kiszáradni. Máris szeletelhető, fogyasztható. Ha tárolni szeretnék, a felületét kenjük be sóval.


/ Jó ha tudjuk,hogy ez esetben tiszta alapanyagokból,finom,de "hamis" sajtot gyártottunk. /


/ Ide is szánnék pár gondolatot már a sajt vagy túrókészítés összességéhez. 


  • Ha megsavanyodott a tejünk és felmelegítjük szintén túrót kapunk. 
  • A sajtunk milyenségét tudjuk szabályozni különféle oltó anyagok használatával. 
  • Hasonlóan a joghurtkészítésnél leírt módszerekhez oltással joghurtot, sajtot vagy akár kefirt is készíthetünk.
  • A forró tejet a citrom(sav) és ecet(sav) mellett sok (savas) gyümölcs és fűszer is képes kicsapni. Ez lehet rossz hír is, ha valaki például meggyet főzne a tejberizsbe, mert abból meggyes-túros rizs lesz. - Lac /


http://hvg.hu/gasztronomia/20121105_Tokeletes_hazi_sajt__recept


A savó felhasználása



Bifidus essensis, probiotikus és az egyéb bűvös szavaktól megigézve azonnal tudatos vásárlókká válunk, és tucatjával hordjuk haza a különböző színes dobozokat a szupermarketekből, mert az egészségnél nincs is fontosabb. Közben elfeledjük az egyszerű, ám annál hatásosabb, olcsóbb, évszázadok óta jól ismert gyógyhatású tejsavót. Nemcsak egy ital, amitől elkerülhet minket minden téli nyavalya, de sütés-főzéskor is nagyszerűen felhasználható.


A tejsavó nem más, mint a túró- és sajtgyártás mellékterméke – így első hallásra ez a meghatározás valljuk be, nem hangzik túl jól. A savó tulajdonképpen a tej legértékesebb része, és a melléktermék megnevezés helyett sokkal inkább megérdemelné a természet ajándéka címet. 


Ha korábbi cikkünk - tökéletes sorozatunk - alapján kipróbáltuk a házi sajtkészítést, akkor már találkoztunk is a tejsavóval. Az enyhén sárgás színű, áttetsző folyadék,amit a sajt lecsöpögtetése során nyerünk, maga a tejsavó, ez fordul elő a konyhánkban akkor is, ha aludttejet készítünk vagy túrót. Ha gyorsan szeretnénk tejsavót kapni, teljes tejet lassan forraljunk fel, majd nyomjunk bele pár csepp citromlevet és szűrjük le.





A tej ásványi anyagainak mintegy 80%-át a tejsavó tartalmazza, köztük a magnéziumot, cinket, vasat, foszfort, kálciumot, rezet és szelént, és akkor ott van még bőséges C-, B-, H vitamintartalma. Ezen kívül értékes esszenciális és nem esszenciális aminosavakat tartalmaz, ami az izmok fejlődéshez elengedhetetlenül , ezért is tartalmaznak a sportolók izomtömeg-növelő csodaszerei tejsavó-fehérjét. Fogyókúrázóknak is ajánlott, mert egyfelől a zsírégetést segíti elő, másfelől nem engedi az izomszövetet lebontani.


A savó nagyon jó hatással van a depresszióra is. Érdemes évente, különösen a téli időszakban 6 hetes tejsavó kúrát tartani. Mire a végére járunk a naponta 4-5 dl tejsavót tartalmazó kúrának,már a télnek is lassan vége,és mindjárt más színben látjuk a világot.


Egyszóval a tejsavót vétek kiönteni. Ezt régen nagyon jól tudták, sütöttek, főztek vele. Ínséges időszakban, élelmiszerhiány idején sok embert a tejsavó fogyasztása védett meg a különböző betegségektől. A keleti népek mai is előszeretettel használják, nem feledve tucatnyi áldásos hatását. A leghatásosabb, ha magát a nyers savóitalt isszuk meg. Persze az is érthető, ha első látásra nem kívánja meg az ember a sárgás levet. Ha tudjuk, hogy fel szeretnénk használni a sajt- vagy túrókészítés után majd a tejsavót, érdemes ecet helyett citromlevet használni, sokkal kellemesebb íze lesz.


A nagyobb bevásárlóközpontokban,élelmiszerüzletekben, a bioboltokban kapható ízesített savóital, ilyen például a Molke drink. Hasonlít a joghurtitalhoz, és ha ezt megkóstoljuk, biztosan kedvet kapunk házi előállításához, amit nemcsak nagyon egyszerűen, de sokkal természetesebben, adalékanyagoktól mentesen készíthetünk.


Turmixolhatjuk kedvenc gyümölcseinkkel, de kevés lekvárral vagy szörppel, mézzel, vaníliaesszenciával ízesítve, kicsit lehűtve kiváló üdítőitalt kapunk. Készíthetünk tejsavóból édesítőszert is. A cukorral kis lángon, hosszú ideig addig főzzük, míg méz sűrűségű lesz. Ugyanúgy használhatjuk, mint a mézet. Főzelékek habarásához is bátran használhatjuk, de ízesítés előtt kóstoljuk meg, mert a tejsavónak magában is van már egy kicsit savanykás íze.


Rizst, gabonaféléket is főzhetünk víz helyett tejsavóban. Arra ügyeljünk, hogy savóból kb. negyedével többet adjunk az ételhez, mintha vízzel készítenénk. / Itt is hagyatkozom a cikk írójának szakértelmére, bár én nem vettem még észre ennek szükségességét. Például ha kenyérkészítésnél negyedével több savót teszek a liszthez, mintha vizet használnék túl lágy lesz a tésztám. Savó vagy víz. Attól hogy másként nevezik s ízében is más a főzésben, sütésben betöltött fő szerepe abban tulajdonságában rejlik, hogy nedves - Lac/ Kelt tésztákhoz, kenyérsütéshez szinte kötelező kipróbálni. Kenyérsütésnél akár a teljes folyadékmennyiséget kiválthatjuk savóval, az íze sokkal finomabb lesz, a tészta sokkal lágyabb, levegősebb, és sokkal hosszabb ideig eltartható.


Ha édes kelt tésztát (fánk, bukta, de lángoshoz is jó) készítünk, akkor is érdemes 2-3 evőkanállal hozzáadni, hogy a tészta még könnyedebb, lágyabb legyen. Leveles vajastészta készítésekor is, ha ecet helyett használjuk, bársonyosabb ízt, könnyedebb állagot kapunk.


Amennyiben a megmaradt tejsavót nem használjuk fel egy-két napon belül, akkor se öntsük ki. Fagyasszuk le a jégkockatartóban, így annyi kockát kényelmesen ki tudunk venni, amennyire éppen szükségünk lesz alkalomadtán.


TEJSAVÓVAL KÉSZÜLT PARASZTKENYÉR




300 g fehér búzakenyérliszt
200 g teljes kiőrlésű rozsliszt 
300 ml tejsavó 
2 evőkanál vaj vagy zsír 
4 dkg friss élesztő 
3 teáskanál cukor 
2 teáskanál só 
1 teáskanál kenyérfűszer 


A tejsavót langyosra melegítjük, elkeverjük benne a cukrot, belemorzsoljuk az élesztőt, majd megvárjuk, amíg az élesztő felfut. Ezalatt egy nagyobb tálba átszitáljuk a lisztet, hozzáadjuk a többi hozzávalót. Ha felfutott az élesztő, hozzáöntjük a többi hozzávalót, egy fakanállal átkeverjük, majd robotgéppel, dagasztókarral bedagasztjuk: a tészta akkor jó, ha elválik a tál oldalától, egynemű lesz, és hólyagosodik keverés közben. Egy tiszta konyharuhával letakarjuk, és meleg, huzatmentes helyre tesszük, kb. 45 percig, vagy míg a duplájára nő, kelesztjük.


Egy lisztezett nyújtódeszkára téve jól átgyúrjuk, cipót formálunk belőle, sütőpapírral kibélelt sütőlapra tesszük, és konyharuhával letakarva kb. 30-40 percig újra kelesztjük. Utána 180 fokos előmelegített sütőben 40-45 percig sütjük. Az utolsó 5-10 percben forró vízzel kenjük meg a cipó tetejét és így süssük tovább. Napokig eltartható, könnyű állagú kenyeret kapunk.



RICOTTA HÁZILAG



1 liter tejsavó 
3,3 dl friss, 3,5%-os tej 
1 kávéskanál só

A tejsavót 30-35 fokosra melegítjük, hozzákeverjük a sót, majd hozzáöntjük a tejet. 85-90 fokra melegítjük, aztán egy tiszta konyharuhán (vagy sűrű szövésű gézen) át lecsepegtetjük.


Ízlés szerint adhatunk hozzá fűszereket, gombócokat formázhatunk belőle hidegtálhoz, de minden ricottával, készült recepthez is felhasználható. A sima túrót is helyettesithetjük vele.



WELLNESS ITAL TEJSAVÓBÓL



3 dl tejsavó 
1 narancs leve 
1 érett banán, karikára vágva 
2 teáskanál méz ,1 teáskanál vaníliaesszencia 


A hozzávalókat turmixoljuk össze. Ízlés szerint más gyümölccsel is készülhet






http://hvg.hu/gasztronomia/20121123_Mire_jo_a_tejsavo

2012. november 25., vasárnap

Ételosztás

   Decemberben lesz két éve, hogy részt veszek egy helyi szegény élelmezési programban, ahol többnyire jómagam vagyok a séf úr. Főként nagycsaládosokat, hajléktalanokat és nyugdíjasokat látunk el meleg élelemmel.



   Annak idején 60 adaggal kezdtük el. Azóta volt olyan, hogy 400 adagot főztünk és osztottunk szét a jelentkezők között. Ha belegondol az ember, hogy egy 5 fős nagycsaládnak a napi ebédje mennyibe kerül, én úgy érzem, pénzt teszek ezeknek a családoknak a zsebébe. Ha ezt minden nap tudnám csinálni biztos vagyok benne, hogy sok elúszott rezsit vagy törlesztőt meg tudnánk menteni. Ha...

   Most vasárnap is egy ilyen akció volt ahol is 250 adag lencselevest készítettünk. Egy adagot 4 dl-re határoztunk meg, így a lefőzendő mennyiség 100 literre rúgott.

   Az az igazság, hogy bizonyos lefőzendő mennyiségenként változik az ételkészítés rutinja. Gondolok itt arra, hogy biztosan megtorpan egy pillanatra az a rutinos szakács, aki a kis egy két literes főzőedények helyett 20 - 30 literesekkel kerül szembe. De akik ezeket megélték is megilletődnek egy 60 literes edény telefőzésekor. Gondolatban azért megjegyzem, hogy vannak több száz literes üstök is. Például a sri lankai cunami után a segélyszervezetek felvonultattak olyan főzőüstöt is, amibe nagy szívlapáttal kellett mérni a fűszereket és emelvényről lehetett kavarni az ételt.

   A fűszerezés egy dolog, megint másik az alapanyagok hőtehetetlenségének következtében végbemenő változás. Kis mennyiségben készre főzzük az ételt majd kizárjuk. Nagyobb mennyiségeknél már egész másként mennek a dolgok.

   Nekünk jelenleg 68 literes a legnagyobb edényünk. Ebbe ugyan nem fért bele a 100 liter, így kettőbe főztem, elővettem egy 40 literest is.

   Ilyen alkalmakkor én a kiadósságot tartom szem előtt s igyekszem is úgy tervezni a receptúrát, hogy az egy főre jutó napi tápérték szükségnek a jelentős százalékát kiadja egy tál étel. Ezt a legkönnyebben valamilyen hüvelyes félével lehet teljesíteni, rántással. E célból teszek még bele paradicsomot és tejfölt. Így aki ezt eszi biztos lehet benne,hogy egy tál tápláló, vitaminban és rostanyagban gazdag ételt kap.  

   Ahogyan a dháloknál (leveseknél) már taglaltam mindenféle száraz bab, lencse és borsófélét érdemes átválogatni a felhasználás előtt, hiszen lehetnek bennük olyan idegen anyagok, mint a kavics, a sár, de még rovartetemet is fellelhetünk a szemek között.

   A válogatás előtt célszerű a főzővizet feltenni a tűzhelyre, hogy mire végzünk a víz már lobogjon. Ugyanakkor a legszerencsésebb, ha a felhasználást megelőző napon válogatás után beáztatjuk a magokat legalább háromszoros vízbe. Így gyorsabban és könnyebben főnek meg a hüvelyesek. Ha a lencsét nem is, a babot mindenképpen áztassuk be hat órával a felhasználást megelőzően.

   Általában kockázott burgonyát és/vagy répát teszek bele, amiket olajon pirított babérlevéllel, római köménnyel, borssal, pirospaprikával, majoránnával, őrölt korianderrel és citromlével ízesítek, zsemle színű rántással.